Bursztyn a zdrowie

Od dawna używano go jako lekarstwa. Żywica bursztynowa zasklepiała zranione tkanki drzew, z których wypływała, umożliwiając ich regenerację, a dzięki właściwościom odkażającym chroniła je przed atakiem bakterii, wirusów i grzybów. Z bursztynu, w procesie suchej destylacji otrzymuje się olej bursztynowy. Jest on naturalnym środkiem antyseptycznym i dezynfekcyjnym. Zmieszany bursztynowy proszek z wodą lub olejem już w starożytności używano na dolegliwości: żołądkowe, oczu, uszu oraz zębów. Bursztynem leczono także reumatyzm.

Bursztynowa nalewka. Receptura wg ks. Klimuszki

Drobne kawałki bursztynu zalać czystym spirytusem. Odstawić na 10 dni w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu wstrząsnąć. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Po wyczerpaniu nalewki można rozdrobnić bursztyn i powtórnie zalać. Bursztyn należy zalewać tylko 2 razy.

Zalecenia.

Nalewka ma wszechstronne zastosowanie. W przypadku zmęczenia lub bólu głowy należy natrzeć kark, nadgarstek i skronie. Zapobiegawczo przeciw grypie i przy dolegliwościach astmatycznych pić herbatę z trzema kroplami nalewki. Stosuje się ją także do nacierania klatki piersiowej. Na korzonki i bóle reumatyczne wskazane jest nacieranie bolących miejsc.

Według niektórych podań nalewka bursztynowa obniża ciśnienie tętnicze, wspomaga wydzielanie żółci, uspokaja, hamuje rozwój bakterii, ułatwia gojenie ran, aktywizuje układ immunologiczny, zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Pomaga na bakteryjne zapalenie przewodu pokarmowego, pospolite zatrucia i nieżyty. Pochłania negatywne energie, sprawia, że w organizmie uruchamiają się naturalne siły samo lecznicze.