Ambermart 2013: Targi bursztynu i biżuterii

Ambermart 2013: Targi bursztynu i biżuterii

W dniach 29 – 31 sierpnia 14. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart otworzą jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym kupcom na uzupełnienie oferty po sezonie letnim, a przede wszystkim przed grudniowym szczytem handlowym. Targi obejmują srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, kamienie kolorowe, upominki oraz sztukę użytkową.


Swoje wyroby zaprezentuje blisko 170 firm z Polski i zagranicy, głównie biżuterię z bursztynem w połączeniu ze srebrem i złotem, a także różnego rodzaju rzeźby i ozdoby z bursztynu.

Udział w targach zapowiedziało blisko 170 wystawców z Polski i zagranicy. Zaprezentowana zostanie głównie biżuteria i precjoza z bursztynem oraz srebrem. Targi otwarte są dla szerokiej publiczności, tak aby nie tylko handlowcy z całego świata, ale i mieszkańcy Trójmiasta mogli zapoznać się pracą pomorskich twórców biżuterii.
Targi Ambermart 2012 odwiedziło niemal 3 tys. gości, w tym kupcy z 30 krajów – przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów i galerii oraz szeroka publiczność.

Przyjazd zapowiedziały firmy z Litwy i z Polski, głównie z bursztynem i srebrem, ale również z kamieniami kolorowymi, a także artyści z biżuterią autorską – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektów Ambermart i Amberif. W 2012 roku targi odwiedziło ponad 3. tys. gości z 30 krajów, głównie z państw Unii Europejskiej, ale i z Chin, Rosji i krajów arabskich. Co ważne poprawiła się frekwencja kupców ze Stanów Zjednoczonych.

Podobnie jak Amberif, Targi Ambermart objęte zostały programem Ministerstwa Gospodarki promocji branży jubilersko-bursztynniczej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”. W ramach tego programu na targach Ambermart 2013 odbędą się lubiane przez publiczność pokazy mody i biżuterii – zapowiada Ewa Rachoń.

Publiczność zaproszona jest również do głosowania na najatrakcyjniejszą biżuterię w konkursie internetowym na stronach www.amber.com.pl i www.ambermart.pl (głosować można w dniach 3 – 25 sierpnia)

Do uczestników targów skierowane jest też zaproszenie na seminarium „Bursztyn, Srebro i Diamenty” otwierając dyskusję o możliwościach produkcji ciekawie zaprojektowanej biżuterii srebrnej łączonej z kamieniami kolorowymi i bursztynem bałtyckim.

Branżyści, którzy chcą pogłębić wiedzę o bursztynie bałtyckim, mogą wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Kurs wiedzy o bursztynie”. Kurs jest odpłatny, obowiązują więc wcześniejsze zapisy.

Podobnie jak w latach ubiegłych ekspozycja targowa obejmie wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej. W Laboratorium Bursztynu rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikować będą bursztyn. Ekspozycja „Życie w lesie bursztynowym” zainauguruje wystawę edukacyjną w nowej siedzibie Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Biologii (ul. Wita Stwosza 59). Ambermart to także jak co roku mini galeria sztuki – malarstwa, rysunku, grafiki i ceramiki pomorskich artystów.

Patronat Honorowy nad targami sprawuje Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki, Targom partnerują: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

Targom towarzyszy trzecia edycja Święta ulicy Mariackiej pod hasłem „Mariacka w kwiatach”. W sobotę 31 sierpnia w godzinach 17:00-22.00 niemal na każdym przedprożu jednej z najpiękniejszej ulic starego Gdańska, gdzie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze, odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty i spotkania z ludźmi sztuki.

Targi Ambermart odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO w terminie 29 –31 sierpnia.Galeria