Ambermart 2012: Targi bursztynu i biżuterii

Ambermart 2012: Targi bursztynu i biżuterii

13 Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart 2012. Ponad 150 wystawców w AmberExpo.

Bursztyn ma stać się jednym z najwspanialszych polskich towarów eksportowych. W tym celu konsorcjum kilku firm, instytucji, organizacji okołobiznesowych, będzie realizować globalną promocję bałtyckiego „złota”. W czwartek zainaugurowano akcję, pierwszego dnia 13. Międzynarodowych Targów Bursztynu „Ambermart”.

Rozpoczęto trzyletni branżowy program promocji eksportu pt. „Bursztyn. Skarb Polski”, realizowany w oparciu o środki Unii Europejskiej. Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło na ten program prawie siedem milionów złotych.

– Program ten przewiduje promocję polskiej branży jubilersko – bursztynniczej od Gdańska po Las Vegas i Hongkong – powiedział Andrzej Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Czytaj także:W marcu odbyły się Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2012

W skład konsorcjum, które otrzymało pieniądze na realizację projektu, wchodzą: Międzynarodowe Targi Gdańskie jako lider, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Międzynarodowe Centrum Targowe z Warszawy oraz S&A Spółka Akcyjna z Gdyni – eksporter.

– Pierwsza promocja odbędzie się jeszcze w tym miesiącu, w Hongkongu – mówi Zbigniew Strzelczyk, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. – W tych targach będzie uczestniczyć około 40 polskich firm.

Czym chcemy zadziwić Chińczyków oraz przedstawicieli innych regionów świata, którzy przyjadą na targi jubilerskie do Hongkongu? Można się przekonać już teraz, odwiedzając targi „Ambermart”. Odbywają się one w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11 (obok stadionu). W piątek ekspozycje można oglądać w godz. 10 – 18, a w sobotę – w godz. 10 – 17. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych. W targach uczestniczy ponad 150 wystawców z Polski, Litwy i USA. To więcej niż w ubiegłym roku.

Według Ewy Rachoń, dyrektor projektu „Ambermart” na wzrost liczby wystawców niewątpliwie w dużej mierze wpłynęło to, że tegoroczna edycja tych targów odbywa się w nowym centrum wystawienniczym. Zachętą jest też wzrost zainteresowania kupców z Chin produktami i surowcem. Najlepsze eksponaty są wyróżniane. Już uhonorowano pierwszych laureatów.

Na targach działa Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz z Politechniki Gdańskiej identyfikują bursztyn. Jest też wystawa wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie przygotowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie, istniejącym w Uniwersytecie Gdańskim. Odbyła się już promocja najnowszej książki prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, geologa z Muzeum Ziemi PAN, przyjaciela targów bursztynniczych w Gdańsku, pt. „Bursztyn w Polsce i na świecie”.

– W trakcie targów obejrzeć można m.in.: pokazy biżuterii, malarstwo, rysunku, grafiki i ceramiki oraz prace nadesłane na międzynarodowy konkurs dla młodzieży, zorganizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” – informuje Magdalena Mistat z z Zespołu Marketingu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Zobacz również: Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2012 w Gdańsku. Zdjęcia z pokazu mody[/b

W piątek odbędzie się pokaz pt.„Biżuteria z Polski – zwyczajnie nadzwyczajna”. Początek o godz. 15.

Dużą atrakcją ostatniego dnia „Ambermartu” będzie „Mariacka pod Gwiazdami” – święto ulicy Mariackiej. W sobotni wieczór (od godz. 17) niemal na każdym przedprożu tej gdańskiej ulicy odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty kreatywne, spotkania literackie.

Wiadomość prasowa, źródło informacji:  http://gdansk.naszemiasto.pl