Amberif 2014 – i inne informacje związane z bursztynem

Amberif 2014 – i inne informacje związane z bursztynem

Amberif po raz 21.

Ponad 450 wystawców z 12 krajów i ponad 6 tysięcy odwiedzających spodziewają się organizatorzy 21. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2014.

Jak na imprezie odbije się ograniczenie dostępu do surowca z Kaliningradu?

Odpowiedź na list otwarty: MTG SA 
Odpowiedź Andrzeja Kasprzaka, prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich, na list otwarty Tomasza Mikołajczyka, adresowany do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka.
Odpowiedź na list otwarty: MSB 
Odpowiedź Mariusza Drapikowskiego, prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, na list otwarty Tomasza Mikołajczyka, adresowany do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka.
Amberif Design Award 
Na posiedzeniu w dniu 15 lutego 2014 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 143 prac nadesłanych na konkurs pod hasłem Materia Prima przez 111 autorów z 18 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Brazylii, Chin, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Iranu, Indii, Meksyku, Polski, Republiki Czeskiej, Rosji, Tajwanu, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch.
Nie tylko tampon…
Amberif Design Award przejdzie do historii zapewne kojarzony z bursztynowym tamponem. Poznajmy inne prace nagrodzone i wyróżnione w tym konkursie.

Bursztyn jest kobietą – rozmowa z Niną Kupniewską i Dario Dalessando  – Ich praca – bursztynowy tampon – zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Amberif Design Award 2014, wywołując falę komentarzy i krytyki. Jak również ich zdziwienie, bo wcale nie zamierzali szokować. Co chcieli w ten sposób wyrazić?

Caroline Broadhead: ADA to dobry pomysł  – Zorganizowanie konkursu na projekt biżuterii z bursztynem bardzo dobry pomysł.

Montserrat Lacomba: Bursztyn w różnych aspektach  – Amberif Design Award to bardzo ciekawy i dobrze zorganizowany konkurs.

ADA z perspektywy jurora  – Teraz już wiem, że bycie członkiem jury Amberif Design Award to naprawdę ciężka praca i ogromna odpowiedzialność.

Brak surowca szansą na sukces? – rozmowa z Krzysztofem Lalikiem  – Polska branża bursztynnicza to kolos na glinianych nogach – największe na świecie centrum obróbki bursztynu bez zaplecza surowcowego. Jego niedobór był odczuwany już w ubiegłych latach, ale nigdy nie było jeszcze tak źle jak teraz. Krzysztof Lalik z firmy Golden Amber wyjaśnia, skąd te kłopoty i jakie będą ich konsekwencje dla rozwoju branży.

XXVIII Spotkanie badaczy bursztynu – PAN Muzeum Ziemi w Warszawie serdecznie zaprasza na XXVIII Spotkanie badaczy bursztynu „Nowości z warsztatów badawczych” w ostatnim tygodniu maja 2014 roku w gmachu Muzeum Ziemi PAN w Warszawie Aleja Na Skarpie 27.

Ochrona surowca i okazów naturalnych bursztynu  – Bursztyn coraz częściej traktowany jest jako inwestycja. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do złota musi być przechowywany w specjalnych warunkach. I nie tylko takich zapewniających jego bezpieczeństwo.